حیوانات ایران حیوانات ایران - گرگ ایرانی
ما هوای حیوانات را داریم .
گرگ ایرانی

نام علمی : Canis lupus

نام انگلیسی:  Wolf  

نام فارسی: گرگ                                                                                                     

                                پراکندگی  

(تركمنی: موجَك) (تركی: قورد) (كردی: وِرگ) (مازندرانی: وِرگ)

مشخصات: بزرگ‌ترین سگ‌سان وحشی است. شباهت زیادی به سگ‌های گرگی (Alsatian) دارد با این تفاوت كه گرگ‌ها موهای بلند در قسمت پشت گونه‌های صورت، گردنی كلفت‌تر و كوتاه‌تر، سر پهن‌تر، چشمان مورب و گوش‌های كوتاه‌تری دارند. نوك گوش‌ها نیز مانند گوش سگ تیز نیست و غالباً آنها را سیخ نگه می‌دارند. دم قدری افتاده و صاف است. مانند برخی از سگ‌ها آن را به صورت نیم دایره یا بالا نگه نمی‌دارد. موهای قسمت انتهایی دم نیز تیره رنگند. مغز گرگ‌ها در مقایسه با سگ حدود 30% بزرگ‌تر است. پوزه‌شان بلندتر و قدرتمندتر است و حس بویایی قوی‌تری دارند. در ایران رنگ گرگ‌ها معمولاً خاكستری با سایه‌ای سیاه رنگ است. ولی گرگ‌هایی به رنگ زرد یا قرمز در بعضی از مناطق و حتی در یك دسته گرگ مشاهده شده است. توله گرگ‌ها نیز اغلب سیاه رنگند ولی با بالا رفتن سن رنگ آنها تغییر می‌كند. تا مدت‌ها پیش گرگ‌ها را اجداد سگ‌های اهلی می‌دانستند ولی در حال حاضر برخی از محققان به این نتیجه رسیده‌اند كه سگ‌ها از گونه‌های جداگانه به نام Canis familiaris هستند.

 

اندازه‌ها: طول سر و تنه 120 تا 160 سانتی‌متر، دم 23 تا 50 سانتی‌متر، ارتفاع 70 تا 100 سانتی‌متر، وزن 25 تا 70 كیلوگرم.

زیستگاه: در تمام زیستگاه‌های ایران اعم از جنگلی تا دشت‌های باز مناطقی بیابانی زندگی می‌كند.

پراكندگی: در اكثر مناطق كشور مشاهده می‌شود.

پراكنش جهانی: آمریكا، اروپا و آسیا. گرگ و روباه بعد از انسان بیشترین پراكندگی طبیعی را در بین پستانداران زمینی دارند.

 

عادات: شبگرد است ولی گاهی در روز نیز مشاهده می‌شود. معمولاً در گروه‌های فامیلی زندگی می‌كند. تعداد آنها به ندرت از 10 گرگ تجاوز می‌كند. هر گروه شامل یك جفت نر و ماده بالغ (معمولاً تمام عمر را با هم زندگی می‌كنند) و بچه‌های همان سال و یا سال‌های قبل است. معمولاً گرگ نر كه گرگ آلفا نامیده می‌شود هدایت گروه را برعهده دارد، این گرگ برنامه‌ریز و راهنمای حركت است و در شرایط مختلف كنترل گروه را برعهده دارد. گرگ آلفا با ژست‌های مختلف، برتری خود را بر دیگران نشان می‌دهد. بقیه افراد گروه حركت‌های او را كاملاً تقلید (كپی) می‌كنند. سرگروه ممكن است تا چند سال برتری خود را حفظ كند. كم شدن غذا، دعواهای داخل گروه و زیاد شدن جمعیت از عوامل پاشیده شدن گروه است.

 

گرگ‌ها حیواناتی بسیار پرطاقت و خستگی ناپذیرند. سرعت عادی آنها 8 كیلومتر در ساعت است ولی قادرند با سرعت 55 تا 70 كیلومتر و با پرش هایی حدود 5 متر به مدت 20 دقیقه بدوند و مسافت‌هایی حدود 200 كیلومتر را در یك شبانه‌روز با سرعت كمتر طی نمایند. جابه‌جایی گرگ‌ها زیاد است. در بهار و تابستان معمولاً اوایل غروب تحرك خود را آغاز می‌نمایند و صبح زود به لانه و یا استراحتگاه (مكانی كه بچه‌ها بازی می‌كنند) مراجعت می‌كنند ولی در زمستان به مناطق دورتر می‌روند و نیازی به مراجعت ندارند. در لابه‌لای انگشتان گرگ‌ها غدد مترشحه بو وجود دارد كه در برقراری ارتباط بین گله گرگ‌ها و پیدا كردن یكدیگر نقش مهمی را ایفاء می‌كند. گرگ‌های پیر كه قادر به همراهی گروه نیستند به تنهایی زندگی می‌كنند. حس بویایی گرگ‌ها بسیار قوی است. آنها قادرند از فاصله 5/2 كیلومتری بو را تشخیص دهند. معمولاً طعمه خود را به وسیله بوی مستقیم و یا تعقیب بوی به جای مانده در رد طعمه پیدا می‌كنند. صدای گرگ شباهت زیادی به پارس سگ دارد. گاهی اوقات به خصوص در فصل جفت‌گیری زوزه‌ای بسیار طولانی و غم‌انگیزی سر می‌دهند كه در مناطق باز از فاصله 16 كیلومتری برای انسان قابل شنیدن است.

 

لانه فقط برای تولیدمثل مورد استفاده قرار می‌گیرد و به وسیله یك یا چند راه خروجی كه طول آنها ممكن است به 2 تا 4 متر برسد با سطح زمین ارتباط دارد. این لانه ممكن است سال‌های متمادی مورد استفاده قرار گیرد.

 

غذا: از علف‌خواران بزرگ نظیر قوچ وحشی، كل‌وبز، آهو، مرال، شوكا، و نیز از مهره‌داران كوچك و پرندگان تغذیه می‌كند. در موقع كمیابی طعمه، از لاشه حیوانات و مواد گیاهی نیز استفاده می‌كنند. در منطقه حفاظت شده مراكان واقع در آذربایجان غربی، در فصل تابستان علیرغم مراقبت‌های انجام شده تعدادی گرگ به مزارع هندوانه هجوم آورده و از بهترین هندوانه‌ها تغذیه می‌كردند. در مناطقی كه جانوران طعمه نابوده شده‌اند به دام‌های اهلی نظیر گوسفند و حتی اسب و الاغ حمله می‌كنند.

 

گرگ‌ها طعمه خود را از طریق تعقیب كردن و معمولاً با همكاری یكدیگر شكار می‌كنند. قبل از حمله وضعیت تك‌تك حیوانات گله را بررسی می‌كنند و پیرترین، ضعیف‌ترین و مریض‌ترین حیوان را برای شكار انتخاب می‌كنند. پس از شكار چند روز در كنار طعمه خود به استراحت می‌پردازند و سپس برای به دست آوردن غذا به محل جدیدی می‌روند. به جز مواردی خاص تاكنون مدرك مستدلی مبنی بر حمله گرگ به انسان دریافت نشده است. طبق بررسی‌های انجام شده اكثر حملاتی كه به گرگ نسبت داده می‌شود توسط سگ انجام گرفته است.

 

تولیدمثل: جفت‌گیری در اكثر مناطق در فصل زمستان انجام می‌گیرد، در زمان مقاربت برای مدتی قادر به جدا شدن از یكدیگر نیستند. معمولاً نر و ماده غالب به دیگر اعضاء گروه اجازه جفت‌گیری نمی‌دهند. پس از جفت‌گیری نر و ماده به طور مشترك شروع به تدارك محل زایمان می‌كنند. معمولاً دو محل را برای لانه انتخاب می‌كنند تا به مجرد احساس خطر بچه‌ها را به دندان گرفته و آنها را به لانه دیگر منتقل كنند. پس از حدود دو ماه یك تا 10 (معمولاً سه تا شش) بچه می‌زاید. گرگ نر مسئولیت تهیه و آوردن غذا برای ماده و بچه‌ها را به عهده دارد. آنها از غذای نیمه هضم شده كه گرگ نر بالا می‌آورد استفاده می‌كنند. بچه‌ها در موقع تولد كور هستند و بعد از حدود 12 روز چشم باز می‌كنند. رنگ آنها معمولاً تیره است. بعد از سه هفته بچه‌ها در جلوی لانه مشاهده می‌شوند. وابستگی آنها به پدر و مارد كه به طور مشترك از بچه‌ها مواظبت می‌كنند حدود شش ماه است. معمولاً گرگ‌ها در 22 ماهگی به سن بلوغ می‌رسند. طول عمر در اسارت حدود 16 سال و در طبیعت حدود 9 سال است.

 

وضعیت فعلی: گرگ‌ها دشمن طبیعی خاصی ندارند. در سال‌های اخیر بر اثر كم شدن طعمه، تعقیب با وسایل نقلیه موتوری، شكار، تله‌گذاری و استفاده از طعمة مسموم، در اكثر مناطق كشور جمعیت آنها به شدت كاهش یافته و در برخی از نقاط به طور كامل نابوده شده است. با وجود این در حال حاضر در اكثر مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست كه هنوز جمعیت‌هایی از آهو، قوچ و میش در آنها وجود دارد تعداد به نسبت مناسبی گرگ مشاهده می‌شود
> ------

دانلود برنامه حیوانات ایران
دانلود برنامه حیوانات ایران
دانلود برنامه حیوانات ایران
دانلود برنامه حیوانات ایران
دانلود برنامه حیوانات ایران
دانلود برنامه حیوانات ایران
دانلود برنامه حیوانات ایران
دانلود برنامه حیوانات ایران
دانلود برنامه حیوانات ایران
YOUR NAME LINK

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو